16 Pro

Ivanka Kowalski navrhla pro SQUAT iD23 byt inspirovaný Paříží

Ivanka Kowalski: Z investiční bankéřky designérkou

Začínala jako bankovní poradkyně, dnes ale navrhuje interiéry. Právě tak lze jednou větou shrnout kariérní vývoj  designérky Ivanky Kowalski, která vystudovala dvě naprosto odlišné vysoké školy a vyzkoušela si diametrálně rozdílná zaměstnání. K bankovnictví se dnes již vůbec nevrací, plně ji pohltil design. Dlouho žila a pracovala v Londýně, dnes bydlí v Praze a primárně rezidenční interiéry navrhuje po celé republice.

Ivanka Kowalski navrhla pro SQUAT iD23 byt, který je inspirovaný pařížskými interiéry. To však zdaleka není vše. Na bezmála 300 metrech čtverečních také kombinuje tradiční a velmi moderní materiály. Podívejte se, co vás v Pařížské čeká. 

Jemné a elegantní materiály střídají betonové stěrky. Barevné tapety v dětských pokojích zase dodávají interiéru hravost. V kuchyni provoněné kávou posedávají hosté na jemných pastelových židlích. Vítejte v bytě, který pro projekt SQUAT iD23 navrhla designérka Ivanka Kowalski.

Nejen že se byt pro čtyřčlennou rodinu nachází v Pařížské ulici, hlavním městem Francie je dokonce inspirovaný. „Když jsem to místo viděla poprvé, hned mi bylo jasné, že se inspiruji Paříží,“ vysvětluje. Designérka si odsud odnesla nedbalou eleganci i sofistikované doplňky, které v některých prvcích připomínají až zámecký nábytek.

Hned u vstupu vás uvítá zrcadlová skříň, která halu opticky rozšiřuje a zároveň vytváří zajímavý efekt. Ivanka v návrhu do velké míry vychází z daností prostoru, nechala například vyniknout původní štuky a krásné vysoké stropy. Ryze historický a dobový interiér plný starožitností však tvořit nechtěla. „V Paříži se běžně staré interiéry pojímají moderně, někdy až minimalisticky,“ popisuje. Návrh tvořila už v daném dispozičním řešení od ateliéru Ivana Dombková.

Důležitou roli v projektu hraje především světlo. Designérka mu chtěla dát velký prostor, a tak je byt laděný do šedé a bílé. Barevné akcenty v podobě sofistikovaných pastelových židlí od značky Sé podtrhují jeho jemnost. Barvy do prostoru přináší i umění, které Ivanka vybrala v obchodě Praguekabinet – najdete tu mimo jiné obrazy od Petra Pisaříka nebo Evy Sakumy.

Důležitou součástí projektu jsou svítidla. V jídelně nad stolem visí výrazný lustr od společnosti Bocci, který dodala firma Bulb. V menším provedení se pak opakuje v ložnici i v přilehlé koupelně.

Jelikož Ivanka nerada kombinuje podlahové krytiny, zvolila povrch v podobě patinovaných parket. „Jednotný povrch prostor sjednocuje a zvětšuje,“ říká a pokračuje „parkety navíc díky povrchové úpravě vypadají přirozeně. Jako by na místě byly odjakživa.“ V koupelnách pak použila velkoformátovou dlažbu s potiskem mramoru. Konečně celý barevný koncept se odvíjí od použitých materiálů – ať už mluvíme o dřevě, nebo o šedobílém vzoru mramoru.

Moderní prvek do interiéru přinášejí šedé stěrky, které si můžete prohlédnout v koupelně. Zajistila je firma Němec, která rovněž realizovala také vertikální kaskádovou zahradu. Za pozornost stojí i použité tapety: třeba v jedné z dětských ložnic použila designérka tapetu Old School s motivem graffiti od Wall&Deco.

Byt zahrnuje pět koupelen, každá připadá jinému pokoji. Ve třech z nich kombinuje autorka návrhu betonovou stěrku Betonepox s tapetami Wet System opět od Wall&Deco, které jsou speciálně upravené pro použití ve vlhkém prostředí.

Specialitu najdete v hlavní ložnici, kde stojí postel od známé značky Hästens, která svým ikonickým vzorem modrobílých kostek dobyla už spoustu pokojů. Její čelo vzniklo na míru z vlašského dřeva a kůže podle návrhu designérky Anny Marešové. Skrývá v sobě řadu podsvícených šuplíků, které skýtají dostatek zázemí pro knihy i různé tajnosti. Za pozornost stojí i romantický toaletní stolek opět od firmy Sé a živé dekorace od ateliéru Inspirito.

V bytě nechybí ani pracovna s dobrým koňakem a fotografiemi z Kuby od Jiřího Machta. Když je práce dost, přijde na řadu domácí fitness.

V bytě se nachází dva dětské pokoje. Jeden obývá teenagerka, druhý malá holčička. V jejím pokoji stojí skříně, jež vznikly podle návrhu Ivanky Kowalski v dílně nábytkářské firmy Devoto. Ne náhodou připomínají bíle lakované skříně zmenšeniny domů – Lukáš Lédl a Petr Porta vyrazili na Staroměstské náměstí, kde si s truhlářem vyhlédli domy, jež potom napodobili. Doplňuje je pojízdná postel s nebesy a vysokým čelem, které v sobě skrývá úložný prostor na knihy. V druhém pokoji se můžete posadit na postel z šedě mořené překližky.

Sama Ivanka Kowalski by byt popsala jako ležérně elegantní. Přijďte zjistit, jak bude působit na vás – jeho dveře budou otevřené od 24. listopadu do 22. prosince. Svou vstupenku si můžete koupit zde.

Foto kredit: Dagmar Vyhnálková

id23a-sofistikovany-koncept-kopie

Ivanka Kowalski for Insidecor Photo Dagmar Vyhnalkova

Ivanka Kowalski for Insidecor Photo Dagmar Vyhnalkova

Ivanka Kowalski

www.ivankakowalski.com

Na Hřebenkách 815/128
Praha 5

Podobné články