17 Pro

Radka Valová si v Pařížské hraje s kýčem i historií

Radka Valová z ateliéru OOOOX: Fotogenický interiér nestačí

Radka Valová s manželem Jakubem Valou navrhuje interiéry již 10 let. Potkali se na Českém vysokém učení technickém, kde vystudovali architekturu a později se spolu pustili do podnikání. Tak vznikl  ateliér OOOOX, dnes špičkové studio s vytříbeným stylem na poli interiérových realizací. Zavítali jsme do holešovické M Factory, tedy na adresu Osadní 35, kde najdete jak sídlo ateliéru, tak obchod LOOOOX. Ten vznikl před dvěma lety a nabízí doplňky, které odpovídají autorskému stylu ateliéru. Zeptali jsme se Radky Valové mimo jiné na to, proč v ateliéru navrhují jen rezidenční interiéry a jak postupují, když jim klient přinese navržené dispozice od jiného architekta.

Dokážete si představit místo, kde funguje bok po boku kombinace betonu, zlaté a geometrických tvarů? Jedno takové najdete na adrese Pařížská 23. Pro projekt SQUAT iD23 tu ateliér OOOOX v čele s architektkou Radkou Valovou navrhl byt, který si hraje s kýčem i s historií.

Byt plný prvků, kterých se lidé často bojí. Tak by se dal popsat apartmán, který ve druhém patře domu v Pařížské 23 vytvořila pro projekt SQUAT iD23 Radka Valová z ateliéru OOOOX.

Jelikož nemusela pracovat s konkrétním koncovým klientem, mohla svobodně experimentovat. Třeba takové zlaté prý už lidé v dnešní době v interiéru moc nevěří, protože když se s ní nesprávně pracuje, může vyznít kýčovitě a navozovat pocit falešného luxusu. „Pokud použijete matnou a omšelou, nikoliv lesklou zlatou, dá se ukázat v úplně jiném pohledu,“ vysvětluje Radka Valová. Zlaté jsou tu nakonec naprosto všechny kovové prvky. Kontrastně tu pak působí stěrky z Betonepoxu, které na Radčino přání vytvořila firma Němec.

Byt je ušit na míru atraktivnímu mladému páru podnikatele a modelky, který hodně cestuje. Z cest si domů pokaždé přivezou krásné designové artefakty, které rozmisťují všude po bytě, což dotváří eklektický charakter bydlení na jedničku.

Dispoziční řešení prostoru bylo předem dáno. Najdete tu dvě ložnice: dámskou, která může být případně použita také pro hosty, a pánskou. Dále pak také pracovnu, tři koupelny a jednu samostatnou toaletu. „Oddělené ložnice začínají být v bytech s vysokým standardem stále oblíbenější,“ popisuje nedávné zkušenosti s dispozicemi Radka. Zatímco dámskou ložnici ladila dozlatova, pánskou pojala ve velmi tmavých odstínech. Velkou předností bytu, který se rozprostírá na 209 metrech čtverečních, je také úložný prostor.

Radka Valová ráda podtrhuje staré věci také stavebně – třeba podlahy. „Nábytek pak může být současnější,“ dodává. Proto pro SQUAT iD23 vytvořila na zemi úseky z hexagonálních dlaždic od firmy Archtiles„Najdete je často ve starých činžovních domech,“ vysvětluje, proč se rozhodla pro konkrétní motivy. Na historii navazují také zlaté kliky dveří, mosazné prvky či kličky na oknech, které byly součástí interiérů činžovních domů odjakživa.

Důležitou roli tu hrají nejen betonové stěrky, ale i mohutný betonový stůl s černými dřevěnými podnožemi. Stojí v srdci prostorného obývacího pokoje a pochází z obchodu LOOOOX. Beton je ostatně nejoblíbenějším materiálem ateliéru, a tak tu nesmí chybět. U stolu architektka použila proutěné židle, jejichž výplety s drobným vzorkem rovněž vídáme v mnoha historických interiérech. Jednu ze stěn obývacího pokoje zdobí dekorovaná stěna s ručně natištěnými jemnými detaily.

V obývacím pokoji stojí i sedačka z koženky od firmy Ligne Roset, která si Radku získala zejména pro svou pohodlnost. Strop jídelny zdobí světlo Delta Light – původně je zamýšleno jako ryze technické osvětlení, díky příjemnému bodovému svitu ho ale lze použít i jako vhodný dekorativní doplněk. Nad kuchyňským pultem pak visí žárovky od firmy Monobrand, poskytující příjemné mlžné světlo. Přírodní dekorace v podobě bodláků a větví naaranžovala přímo na míru prostoru výtvarnice Beáta Alexová z květinářství Plevel.

Samostatnou kapitolou byla podlaha. Aby geometrické dlaždice plynule navazovaly na bílou dubovou podlahu od firmy Soliter Parket, musely se podlepovat. Jelikož je obývací pokoj opravdu velký, nebylo jednoduché ho opticky zútulnit. „Zase je ale skvělý na tancování,“ směje se Radka.

Tak jako v mnoha jiných projektech, i tady se OOOOX vyřádil na koupelnách. Najdete tu celkem tři a každá je pojatá jinak. V té pánské najdete sprchu, která připomíná nástěnný lustr, z nějž stříká voda. Na hygienickém zázemí spolupracovala Radka se společností Design Bath.

A recept, jak skloubit různorodé doplňky? Podle Radky Valové jednoznačně jednotná barevnost. „Pokud celý interiér ladíte do stejných barev, je v podstatě jedno, jaký nábytek použijete,“ dodává. V případě bytu v Pařížské se architektka držela především bílé, černé a již zmiňované zlaté, se kterou by ráda více pracovala i ve svých dalších projektech.

I když architektka ví, že pro SQUAT iD23 vytvořila velmi odvážnou kombinaci, věří, že se bude líbit a dodá jedinečnému bydlení v centru města ten správný šmrnc, který si zaslouží. Přijďte její práci posoudit sami – za zlaté kliky bytu v druhém patře budete moci vzít od 24. listopadu do 22. prosince, až majitelé nebudou doma.

Foto kredit: Dagmar Vyhnálková

id23b-nostalgicky-koncept-kopie oooox oooox

OOOOX

www.oooox.com

Osadní 35

Praha 7
170 00

Podobné články