19 Pro

I.D. Arch a Monika Ciprová: konzervativní byt v Pařížské se špetkou extravagance

I.D. Arch: Nejhorší jsou zkostnatělí čeští úředníci

Ivana Dombková a vystudovaný elektroenergetik Rostislav Černík spolupracují přes 20 let. Oba pocházejí z Opavy a v jejich portfoliu najdete hlavně rezidenční projekty.

Pod značkou I. D. architektura ovšem vystupují až od roku 2012. Legislativní a osobní spory spojené se současnými majiteli jejich bývalé firmy Donlič je po bezmála po 20 letech donutily začít znovu. Je jedno, pod jakým názvem pracují, jejich realizace jsou vždy kvalitní. Do domů a bytů, které navrhli a zrealizovali, jsou často zváni na návštěvu a od klientů většinou slyší větu: „Nic bychom nezměnili.“

Podívejte na byt, který pro projekt SQUAT iD23 navrhla Ivana Dombková ve spolupráci s Monikou Ciprovou z dodavatelské firmy Innex. Nadčasový design tu narušuje několik výrazných prvků – třeba lustr od Evy Eisler, který se cíleně odráží v zrcadlovém obraze.

Místo, kde konzervativní design rozbíjí extravagantní doplňky. To je byt od ateliéru I.D. Arch, který dostal na starost dispoziční řešení všech apartmánů v projektu SQUAT iD23. Mimo to vytvořil povrchy a vestavěný nábytek v posledních třech patrech a interiér bytu ve čtvrtém patře. Na pomoc si přizval Moniku Ciprovou ze společnosti Innex.

Ivana Dombková, zakladatelka ateliéru, ráda pracuje s univerzálními materiály, jež jsou kvalitní a nadčasové. Tak je tomu i v Pařížské: v bytě je chytře využitý prostor pro vestavěný nábytek. Použitým materiálem je přírodní dub. Monika Ciprová, která s ateliérem spolupracuje dlouhodobě, pak doladila vybavení interiéru, barevnost, aranžmá látek a umění tak, aby do sebe vše zapadalo. „Vnímáme stejně prostory i přírodní materiály. Naším cílem je vtisknout do projektu harmonii, byt nezaplnit, nechat ho dýchat, vytvořit funkční moderní bydlení 21. století a zároveň zachovat kouzlo historického domu,“ vysvětluje Monika, která se při vybavování držela hesla „méně je někdy více“.

V bytě žijí dva muži. Jeden z nich sbírá umění, druhý pracuje jako šéfkuchař, s partnerem však nadšení pro galerie sdílí. Podle toho vypadá i jejich byt: každé dílo je pečlivě vybrané, ať už jde o vázu, sochu, obraz či fotku. Visí zde i díla mladé generace českých umělců: například olejomalba od Daniela Vlčka odkazuje na zlatou éru vinylu 70. a 80. let. „Tematicky do prostoru zapadá, protože majitel sbírá vinylové desky,” říká Monika, která umění vybrala spolu s galerií Drdova Gallery.

Najdete zde díla od významného designéra a skláře Ronyho Plesla, umělce Tadeáše Podrackého, držitele ceny Jindřicha Chalupeckého, Moniky Žákové či Pavly Scerankové. V ložnici visí fotografie Václava Kopeckého. „Obrazy mají působit svěže a mladistvě, zároveň dodávají interiéru hloubku a jistou útulnost, byt se stává soukromou galerií,“ popisuje Monika.

Obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní je největší místností v bytě, jeho strop je vysoký téměř šest metrů. A jaká je první věc, která Moniku Ciprovou napadla, když prostor viděla poprvé? Lustr a zrcadlo. „Když už bylo jasné, jaký dáme do obývacího pokoje lustr, věděla jsem, že chci, aby se odrážel v zrcadle. Zrcadlo Overview připomíná zamrzlý vodopád, ve kterém se tiše jiskří elegantní krása celého prostoru,“ vysvětluje spoluautorka interiéru, které se prostor díky práci se světlem a podsvícení nábytku podařilo zútulnit.

Velký lustr tu dominuje, je však lehký a vzdušný. Navrhla ho Eva Eisler pro firmu Preciosa. Prostor je navíc krásně světlý a díky hře se zrcadlením se ještě opticky zvětšuje. Světlo se také od lustru odráží do celé místnosti. V obývacím pokoji je nahoře galerie, oddělená prosklenou plochou. Z ložnice je výhled na výrazný černý obraz, který visí přímo nad kuchyní.

Zbylé dekorace jako jsou židle, křesla, koberce, stoly, tapety, postele, záclony a závěsy pocházejí od firmy Innex. Co se barevnosti týče, Monika zvolila zemité a přirozené odstíny. „Chtěli jsme nechat vyniknout jen pár prvků, třeba zrcadlo, lustr a umění,“ vysvětluje a pokračuje, „miluji práci s látkami, je to můj hlavní obor. Oblékám okna, křesla i zdi. Výběr textilie je pro interiér stejně klíčový jako výběr dřeva.” Jelikož Monika také nesmírně ráda vaří, vychutnala si i aranžmá jídelního stolu z masivního dřeva. Porcelán a nádobí pochází od firmy Potten Pannen-Staněk, vypínače a další doplňky od společnosti ABB. Koupelny si vzala do parády firma Hansgrohe.

Konflikt nesourodých prvků podtrhává i tapeta se vzorem oprýskané omítky Elizabeth Oxford. Přísnou linii stolu zase doplňují pohodlné židle FLÛTE od italské rodinné firmy Sovet. Vintage křesla a úžasná sedačka SAGA představují pohodlí domova, které musí mít každý interiér. Potahové látky ve sladěné kombinaci barev (béžová, teplá šedá, jemná modrá) souzní s kobercem i tapetou.

„Cílem není zahltit prostor nábytkem, ale mít vzdušné a příjemné bydlení, kde nic nechybí ani nepřebývá,“ uzavírá Monika Ciprová. Přijďte se od 24. listopadu do 22. prosince podívat, jak funguje interiér, který je na jednu stranu velmi učesaný, na druhou ho však sem tam naruší výrazný prvek. Rozhodně vás nebude nudit.

Foto kredit: Dagmar Vyhnálková

Ivana Dombková & Rostislav Černík for Insidecor

Ivana Dombková & Rostislav Černík for Insidecor

id23d-konzervativni-koncept-kopie

Ivana Dombková Architektura

www.dombkova.cz

U Lužického semináře 22
Praha 1

 

Podobné články