20 Pro

Byt v Pařížské od Lenky Míkové: Průřez historií i současností nejen českého designu

Lenka Míková: Někdy si přijdu jako detektiv

Pro spoustu architektů jsou renovace daleko těžší než novostavby. Architektka Lenka Míková, spoluautorka interiéru zmrzlinárny Parlor a spousty rezidenčních realizací, to však má přesně naopak: ráda se odráží od předem daných prvků, které potom očišťuje, nechává vyniknout jejich přirozené krásy a poznává i odhaluje historii prostoru – skoro jako detektiv.

 SQUAT iD23  je tu a my vám představujeme další byt, který můžete od 24. listopadu navštívit. Najdete ho v posledním patře, je plný ikon současného i minulého designu a navrhla ho architektka Lenka Míková.

V posledním patře domu na adrese Pařížská 23 žije tříčlenná rodina: bydlí tu architekt a designérka se svým malým synem. Na domov mladé rodiny má největší vliv povolání rodičů – je plný designových produktů, které různě během života nasbírali díky své práci i od svých přátel a známých. V jejich eklektické osobní sbírce si můžete prohlédnout ikonické produkty, dobře známé z historie designu, ale i práci současných talentovaných designérů a umělců převážně z české scény.

Od ostatních bytů se apartmán liší zejména dispozičním řešením, které vytvořila architektka Ivana Dombková. Apartmán se rozpíná přes tři patra a dovoluje tak členění na zóny. Předem určené tu byly také povrchy a vestavěný nábytek – Lenka Míková tak v podstatě vytvářela jen instalaci vybavení do daného prostoru, která mu dala atmosféru a ducha.

Ve spodním patře bytu jsou kolem vstupní haly celkem čtyři pokoje: konkrétně hlavní ložnice, dětský pokoj, pracovna a pokoj pro hosty. Každý z nich s vlastní koupelnou. Hlavní ložnice rodičů se nachází v místnosti s velkým střešním oknem a širokým výhledem. Dominuje zde solitérní zrcadlo a velký obraz od malířky Iry Svobodové. Další ložnice slouží jako dětský pokoj. V polici Zigzag od studia DeForm tu najdete mimo jiné různé dřevěné hračky. Jak současné od ateliéru Vrtiška-Žák, tak historické například od Ladislava Sutnara z 30. let. Pokojík dál zabydluje něžná lampa Láska z projektu Oáza Collection designérky Kláry Šumové a Dirka Wrighta. Nechybí na ani plakát od ilustrátorky Marii Makeevy. Další plakáty s jejím jedinečným rukopisem pak potkáte ještě na dalších místech na chodbě. Pracovně vévodí starý stůl a židle od firmy Modernista v kombinaci s jednoduchou současnou policí z výroby Master&Master, z jejich kolekce je pak i stolek v pokoji pro hosty.

Pomyslnou křižovatkou bytu je vstupní hala, která překvapí především průhledem skrz prosklení v podlaze. Díky tomu se do chodby dostává denní světlo. Podél stěny pod prosklením navrhla architektka zákoutí se sedačkou a zlatou palmou opět od Oáza Collection a skleněnou lampou Tim od designérů z Orgoj Chorchoj, které prodává BOMMA. Zákoutí podtrhuje tmavá stěna s ručně dekorovanou malbou, kterou Lenka vytvořila ve spolupráci se svým otcem Pavlem Míkou, který pracuje jako sochař a restaurátor. V obytném patře pak společně v podobném duchu pojednali ještě další stěnu, ale ve světlé variantě.

Na rozdíl od ostatních bytů tu nenajdete velmi vysoké stropy, ale útulnější a menší prostory. „Pro tento byt je charakteristická spíš intimita,“ míní Lenka. Byt se totiž nachází v půdní vestavbě, která do domu přibyla při renovaci v roce 1999. „Intimnější náladu se snažím podtrhnout i použitím mnoha dekorativních lamp s různými světlenými efekty. Nejradši bych pak během výstavy vůbec nerozsvěcela hlavní světla, která tam byla navržená už v rámci stavby,” dodává architektka.

V obytném prostoru v horním patře (a obecně v celém bytě) pojí Lenka dohromady produkty, které pochází z úplně jiné doby a mají různý styl. Třeba u jídelního stolu najdete ikonickou kubistickou židli Pavla Janáka z roku 1911, kterou dodala firma Modernista. Hned vedle stojí židle od Arneho Jacobsena z padesátých let, tentokrát dodaná společností Stockist, a židle od Vlastislava Hofmana ze začátku 20. století. Dodal ji rovněž Modernista. „Dvě nejstarší židle stojí v čele stolu proti sobě a povídají si,“ vysvětluje s úsměvem Lenka.

 „Celé je to o pocitu, vybavení jsem navrhovala spíš intuitivně tak, aby jednotlivá zákoutí vytvářela různé nálady. Baví mě zkoušet kombinace, které třeba nejsou úplně obvyklé nebo okoukané. Zároveň je tam vždycky nějaká spodní propojující linka, například v materiálu, v detailu, tvaru nebo textuře,“ odpovídá Lenka Míková na otázku, jak se jí daří harmonicky kombinovat doplňky z různých let. „I když třeba u sestavy kolem jídelního stolu jsem si nejdřív říkala, že je to dost odvážné i na mě,“ směje se.

Ve světlém obytném prostoru převažují ve vybavení hlavně přírodní materiály. Jídelní stůl z hrubě nařezaného masivního dřeva od sochaře Matěje Hájka je navržený a vyrobený jako originál přímo pro tento byt. Nad ním v kontrastu visí křehká skleněná svítidla Bandasky od studia Dechem. Sezení v obytném prostoru vévodí jednoduchá kožená sedačka Axel, opět dodaná firmou Stockist, v kombinaci s křesílkem Rocking Chair a stolkem Mirror od studia DEFORM a už ikonickou lampou Baloon od designérky Lucie Koldové. Stěny kolem sezení zdobí fotografie od výtvarnice Bet Orten – jedna jako tisk na plechu a druhá v podsvíceném rámu. Tento obraz funguje jako lightbox a vnáší do tlumené barevnosti interiéru výrazný akcent. Odstínem se propojuje s florálním tiskem na kruhovém koberci od značky Moooi, který dodala firma Bulb.

Pomyslnou třešinkou na dortu je v bytě střešní terasa nad obytným prostorem. Architektka ji zařídila plynovým krbem Attika od firmy Ardo keramika, kolem něj je sezení s houpacím křeslem a židlemi od firmy Houe, které prodává Stockist. Terasa nabízí hlavně úchvatný výhled na celou Prahu.

 

Na střešní terase i ve skoro každé místnosti v bytě najdete plno živých rostlin, pro architektku hrají zásadní roli.  O jejich dodání včetně pestrých květináčů se postaralo květinářství Floren. „Rostliny jsou pro mě v interiéru zásadním prvkem. Vytvářejí neustále se měnící stínohru a oživují prostor kolem sebe, příjemně zabydlují a zároveň se neokoukají, “ vypráví Lenka. Zelená je navíc uklidňující a rostliny osvěžují interiér i ovzduší v něm.

Lenka Míková v bytě navázala na dispoziční členění a v jednotlivých patrech navrhla různé pocitové zóny. Odpovídají podle ní různým stupňům intimity. Ve spodním podlaží, kde jsou jednotlivé ložnice, je prostor tmavší a nálada nejintimnější. Směrem nahoru je v obytném podlaží prostor světlejší a otevřenější, terasa se pak celá nadechuje a otevírá do okolního světa. „Na bytě mě bavila rozmanitost prostorů, které nabízí,“ uzavírá architektka Lenka Míková. Přijďte v listopadu a prosinci zjistit, kde bude nejlépe vám.

Foto kredit: Dagmar Vyhnálková

id23e-nadcasovy-koncept-kopie Lenka Míková Lenka Míková

Lenka Míková Architect

www.lenkamikova.com

facebook

Myslíkova 9, Praha 1

Podobné články