16 Úno

TŘI NEJVĚTŠÍ ČESKÁ MĚSTA NA PRESTIŽNÍM VELETRHU MIPIM

TŘI NEJVĚTŠÍ ČESKÁ MĚSTA NA PRESTIŽNÍM VELETRHU MIPIM POPRVÉ V HISTORII VE SPOLEČNÉ EXPOZICI

 Při příležitosti veletrhu budou tradičně udělena ocenění MIPIM Awards za nejlepší stavby světa

 14.března se otevřou brány Festivalového paláce v Cannes, proslulého mimo jiné filmovým festivalem, aby se zde do 17. března na 28. ročníku veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí sešli nejvýznamnější evropští a světoví investoři, developeři, banky a finanční instituce, města i celé regiony, realitní odborníci i zástupci předních architektonických studií. MIPIM je spolu s říjnovým veletrhem Expo Real v Mnichově nejvýznamnější oborovou akcí v Evropě. Vlastní stánky na něm mají téměř všechny evropské metropole a nejrespektovanější společnosti světového realitního trhu. Vloni se na téměř 18 000 m2 výstavní plochy prezentovalo 23 500 účastníků z 90 zemí. Také z České republiky bývá účast hojná – obvykle čítá více než 50 společností. Většina tuzemských účastníků však na MIPIM přijíždí jako návštěvníci bez vlastního stánku, případně jako spoluvystavovatelé na stáncích tradičních vystavovatelů veletrhu – měst Prahy a Ostravy, která se již léta v Cannes prezentují investorům jako atraktivní lokality pro uskutečňování investičních záměrů. Po tříleté přestávce se k nim letos přidává také město Brno. Vůbec poprvé v historii veletrhu se tak Praha, Brno a Ostrava představí ve společné expozici s názvem Czech Cities. Atraktivní zastoupení tří největších českých měst, reprezentovaných na nejvyšší úrovni (primátory a jejich náměstky) bude důstojnou pozvánkou pro velké množství odborníků. Vedle investičních vizí a projektů se města chystají společně prezentovat také českou sílu partnerství a spolupráce, která má značný potenciál pro úspěšné podnikání v České republice. Investoři tak budou mít možnost získat ucelený přehled o celé ČR a investičních příležitostech v Ostravě, Praze a Brně.

Stánek Czech Cities: česká města společně s partnery

Společná expozice, v níž má každé město svou vlastní část pro jednání, bude mít plochu 253 m2. Představí se v ní také partneři, jejichž působení v České republice ilustruje kvalitu tuzemského investičního prostředí. Hlavními partnery jsou česká Asociace developerů, Central Group, P3 Logistic Parks, Penta Investments a Technologický Park Brno. Partnery jsou AFI Europe Czech Republic, Crestyl, Residomo a Unibail-Rodamco. Součástí společné prezentace českých měst na veletrhu bude také doprovodný program. Akce pro potenciální investory a obchodní partnery se na stánku uskuteční ve středu 15. března v 15 hodin. K příjemné atmosféře po celou dobu veletrhu přispěje ochutnávka piva, vína a míchaných nápojů.

Prezentované projekty: od prezentace rozvojových ploch až po revitalizaci brownfieldů

Škála projektů, s nimiž se zájemci na stánku Czech Cities budou moci seznámit, je velmi široká. Praha představí transformační plochy a možnosti investic, které se na nich nabízejí. Jde např. o bývalá nákladová nádraží (Smíchov, Bubny, Žižkov), kde by mohly vznikat nové městské čtvrti s nabídkou bydlení i pracovních příležitostí. Brno bude prezentovat mimo jiné svůj vědecko-výzkumný potenciál, reprezentovaný projekty světové úrovně. Jde mj. o Středoevropský technologický institut CEITEC, Mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA-ICRC či Technologický park Brno. K dlouhodobým projektům města patří např. Europoint Brno a Kreativní centrum Brno. Ostrava na MIPIM přiveze mj. zbrusu novou nabídku atraktivních lokalit v historickém centru: jde o lokality Karolina, výstaviště Černá louka a proluku u západní strany Masarykova náměstí. Dalším projektem v okolí centra města je rekonstrukce historické budovy městských jatek. Na veletrhu představí Ostrava také novinky v projektu Vědecko-technologického parku včetně Centra excelence IT4Innovations.

Vedle Prahy, Brna a Ostravy se ve společné expozici představí také spolu vystavující partneři – ti svými projekty zasáhnou téměř celé spektrum realitního trhu: od bydlení přes obchodní centra a kancelářské budovy až po průmyslové nemovitosti.

MIPIM jako fórum pro diskusi o globálních trendech a jejich dopadech na investiční a realitní trh

Stejně jako v minulých letech bude i letos MIPIM ukazatelem globálních trendů. Revoluce v technologiích, geopolitická nestabilita a společenské změny se promítají do celosvětového byznysu a ani realitní trh není výjimkou. Ústředním tématem letošního ročníku proto bude „Nový úděl“, parafrázující Rooseveltův meziválečný New Deal v USA jako soubor ekonomických a sociálních reforem v reakci na světovou hospodářskou krizi. Hlavním řečníkem, který otevře celý konferenční program MIPIMu, bude celosvětově uznávaný globální stratég Parag Khanna, jenž podává nadějnou vizi budoucnosti světa ve své knize „Connectography: Mapping the Future of Global Civilization“. Podle něj bude v příštích letech hrát klíčovou roli propojitelnost (mezi organizacemi, lidmi či technologiemi), přesahující hranice států. Ve svém příspěvku na MIPIMu popíše důsledky, jaké bude mít „Nový úděl“ na globální realitní trh a na život v metropolích, v nichž podle analýzy OSN nyní žije více než polovina světové populace. Do roku 2050 tento počet vzroste na dvě třetiny. To bude klást na velká města budoucnosti obrovské nároky, např. pokud jde o jejich schopnost reagovat na klimatické změny, strategie investování, architekturu či stavební technologie. Ústřednímu tématu „Nového údělu“ bude z různých úhlů pohledu věnováno několik konferencí a panelových diskusí včetně tradičního summitu primátorů světových měst v úterý 14. března. Evergreenem veletrhu zůstanou nadále témata související s inovacemi, udržitelným rozvojem a výstavbou zelených budov. Své speciální workshopy budou mít také jednotlivé segmenty realitního trhu: řeč bude o bydlení, maloobchodních a kancelářských nemovitostech, hotelích, průmyslových a logistických nemovitostech i o projektech zdravotní péče, které se dostávají do popředí zájmu v souvislosti se stárnutím světové populace. Zajímavé budou rovněž konference a kulaté stoly o vlivu brexitu především na evropský investiční a realitní trh. Více než 5 000 akreditovaných mezinárodních investorů a zástupců finančních institucí bude na investičním summitu v rámci veletrhu diskutovat také o dalších geopolitických změnách (výsledky prezidentských voleb v USA, nadcházející volby v Německu, Francii, Nizozemsku a Itálii), na které bude muset globální realitní trh reagovat.

MIPIM Awards: tituly pro nejlepší světové stavby uplynulého roku

Neodmyslitelnou součástí veletrhu bude jako každoročně udělování prestižních cen MIPIM AWARDS za nejlepší světové projekty uplynulého roku v 11 kategoriích: Administrativní centra, Rekonstruované objekty, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Hotely a turistické resorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Projekty zdravotní péče, Zelené budovy, Městské projekty regenerace, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 150 000 m2 plochy). Ceny MIPIM Awards budou vyhlášeny na galavečeru ve čtvrtek 16. března, jímž jako každoročně celý veletrh vyvrcholí. V historii MIPIMu se již dokázaly prosadit i stavby z České republiky: např. Tančící dům, kancelářská budova Main Point Karlín či v loňském roce laserové centrum ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanech u Prahy, které dominovalo v kategorii Průmyslové a logistické nemovitosti.

Festivalový palác v Cannes bude letos hostit již 28.ročník veletrhu.

Dějištěm MIPIMu je francouzské přímořské letovisko Cannes, známé svým filmovým festivalem.

Více info na stránkách pořadatele:

www.reedmidem.com  

Fotografie nominovaných staveb z celého světa naleznete zde:

www.reedmidemphotos.com

 

 

 

Podobné články