06 Bře

Hydroponické pěstování

Zelená stěna je něco jako kouzlo, kde v přírodě bez zásahu člověka rostou různé rostliny. Toto kouzlo nám do našich interiérů přináší majitel firmy Matouš Hydroponie s.r.o., Ing. Martin Matouš, který tomuto kouzlu zcela propadl.

Tato moderní technologie pěstování rostlin v interiéru s sebou přináší i řadu otázek.

 

Nás ale v první řadě zajímá, co Vás přivedlo k hydroponickému pěstování?

Když jsem začínal s hydroponickým pěstováním, neměli jsme o zelených stěnách žádnou představu. Pokojové rostliny, pěstované bez půdy v keramzitu, jsme instalovali do interiérů německých a rakouských firem, které k nám po revoluci přicházely. Protože jsem před působením doma pracoval ve Švýcarsku, obrátil jsem se na švýcarskou firmu Interhydro AG, která v té době vyvážela potřeby pro hydroponii do 20 zemí světa pod obchodním názvem LUWASA®. Byl to právě prof. Baumann, který v 30. letech minulého století dělal pokusy s hydroponickým pěstováním pokojových rostlin nejprve v písku.

Odkud vlastně původně tento způsob pěstování pochází?

V souvislosti se zelenými stěnami to byl francouzský botanik, vědec a umělecký designer Patric Blanc, který je pravým otcem. Jeho hluboké znalosti pralesních ekosystémů vyústily právě v zelených stěnách. Možnost pěstovat rostliny na vertikální stěně byla inspirována přírodou. Řada jeho realizací na různých kontinentech je zajímavá právě tím, že využíval právě původní druhů rostlin, které jako botanik znal a pro ten účel na místě namnožil a do zelných stěn použil.

Můžete nám trochu objasnit, v čem jsou přednosti tohoto způsobu pěstování rostlin a naopak čeho se vyvarovat?

Hydroponické pěstování je obecně vzato pěstování bez půdy. Klasický organický substrát má velkou nevýhodu v tom, že při poměrně vysoké teplotě v interiéru a dostatku vlhkosti se rychle rozkládá, my říkáme, že mineralizuje a tím mění fyzikální strukturu. To způsobí, že je nedostatek vzduchu u kořenů a rostliny začnou chřadnout. V minerálních substrátech nebo v keramzitu se toto nestane, fyzikální struktura je stejná na začátku tak po celou dobu pěstování. Naše zkušenosti ukazují, že toto je důležitější, nežli dokonalý organický substrát – kompost apod. Je to ale hlavně proto, že my chceme, abychom ty rostliny v interiéru pěstovali mnoho let.

To platí i o zelených stěnách, kazetové systémy a všechny systémy s využitím klasického substrátu potká stejný problém – nedostatek vzduchu u kořenů. Přesadit rostliny na vertikální zahradě (25 – 30 ks /m2) není tak snadné jako dvě květiny v obýváku.

Vlastně vytváříte tzv. zelené stěny a mechové obrazy. Jak se pak o ně dále starat?

Zelené stěny potřebuji stálou pozornost. Není to ani reklamní slogan, „že zelené stěny jsou bezúdržbové“, je to buď neznalost, nebo nepochopení. Závlaha na zelené stěně je automatická, do jisté míry bezúdržbová, ale velké množství rostlin na stěně, které přirůstají, mají i staré listy, zastíněné, které žloutnou, zasychají a v žádném případě nejsou ozdobou. Ty to listy je třeba pravidelně odstraňovat, protože i malé množství zkazí dojem. Často používané plazivé rostliny, ale i všechny ostatní je třeba také pravidelně omezovat – řezat, aby nekonkurovaly sousedním, nepřerůstaly přes spodní. Takový způsob údržby je nezbytný.

Mechové obrazy, na rozdíl od živých zelených stěn jsou ze suchého stabilizovaného mechu, který je nalepený na podkladové desce. Ty skutečně potřebuji minimální údržbu. Prakticky je třeba občas opatrně vysát prach.

Do jakých prostor lze tyto stěny umístit a jak působí na okolní prostředí? 

Zelené stěny můžeme použít pro dekorace jakýchkoliv interiérů, s přívodem vody i bez něj, s odpadem i bez něj, s přirozeným zdrojem světla nebo v prostore bez světla s umělým osvětleným. Relativně vysoká cena je předurčuje k instalacím do reprezentativních prostorů firem, vstupních hal hotelů, čekáren některých zdravotnických specialistů, ale i privátních interiérů. Pozitivní vliv zelených rostlin, optimalizace vlhkosti vzduchu, snižování obsahu škodlivých látek ve vzduchu nebo zlepšení akustiky můžeme využít v každém prostoru.   

Jde tedy o nejnovější trend v interiérovém světě květin. Můžete se nám pochlubit, kde již můžeme Vaše květinové stěny či obrazy vidět?

Nedá se úplně mluvit o nejnovějším trendu, zelené stěny se začaly tvořit a tvoří se více než 20 let. Technický rozvoj, kvalitní materiály, provozně málo nákladné LED osvětlení umožňují častější instalace v nejrůznějších interiérech. Naše realizace jsou, od západu, v malém lázeňské městečku u hranic v Německu, v Plzni, v Praze, Hradci Králové, v Milovicích, Havlíčkově Brodě, Brně, Prostějově, Ostravě, Bratislavě, Trnavě, Liptovském Mikuláši a v Košicích.

Zelenou stěnu Vám rádi ukážeme v našem skladu v Čestlicích 271, (exit 8, D1, směr Brno), nebo v prodejně v Ostravě, Nádražní ul. 197.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

A my na závěr si dovolujeme, podotknou, že firma pana Matouše je od roku 2011 členem evropské organizace profesionálů v oboru interiérového zahradního designu EILO. Více o ní a jejích produktech naleznete na www.hydroponie.cz.

 

 

 

 

Podobné články