21 Bře

Komfortní krby na dřevo, exkluzivní krby na plyn

V dnešní náročné a uspěchané době je velmi důležité vytvořit si doma pro sebe a svou rodinu vlastní ostrov pohody a bezpečí. Tuto atmosféru dokáže zajisté navodit i oheň, který nám zpříjemní a zútulní domov. V souladu s aktuálními požadavky doby s ohledem na trend stavění nízko energetických domů a snižování ekologické zátěže životního prostředí se kladou nové požadavky i na krbové vložky.

Z jakého materiálu jsou vyhotoveny krbové vložky na dřevo? Jsou uzpůsobeny i na topení uhlím?

Krbové vložky jsou ze silného ocelového plechu a tepelně nejvíce namáhaná místa jsou ze žáruvzdorného materiálu – nerezu a  speciálních žáruvzdorných desek . Krbové vložky jsou určeny pro topení pouze kusovým dřevem případně dřevěnými briketami.

Jak často je třeba přikládat? A jak je to v případě plynového krbu?

Intenzita nakládání závisí na intenzitě topení – ať topíme naplno, nebo chceme jen jemný plamen – a také na kvalitě a druhu paliva. Bukové dřevo hoří samozřejmě déle než smrkové. Při plynovém krbu “přikládáme” dálkovým ovladačem, kterým se dá nastavit výška plamene, a tím i intenzita vytápění. Můžete si zvolit požadovanou teplotu v místnosti a krb si podle toho automaticky bude regulovat plamen.

Podle čeho by se měli zákazníci rozhodovat, jaký typ krbu si vybrat – na dřevo nebo na plyn?

Ve zkratce se rozdíl mezi nimi dá shrnout takto: krb na dřevo podporuje aktivní pohyb, krb na plyn zas pohodlí. Pokud chce zákazník krb na dřevo, musí počítat s tím, že si bude vyžadovat více pozornosti a času. Nejdříve si musí opatřit dřevo, buď koupit hotové nařezané špalky, nebo si ho sám  nařezat a naštípat.. Druhá věc je uskladnění dřeva, které vyžaduje dostatečný prostor. Pokud ho nekoupíte rovnou suché, třeba ho podle potřeby ještě minimálně  rok – dva sušit. Třetím krokem je nošení dříví ke krbu, přičemž se v interiéru může nadělat malý nepořádek z opadávajících  kousků kůry a pilin. Navzdory všemu je stále mnoho příznivců klasických krbů na dřevo pro jejich autentičnost a vůni dřeva.

U krbu na plyn po zapojení již zákazník nemusí nic dělat. Zatopí si jen dálkovým ovládáním, a stejně reguluje výšku plamene. Takže hned, jak přijde domů, může si najednou pustit televizor i krb, nastavit denní nebo týdenní režim topení. Dálkový ovladač má zabudovaný snímač teploty, takže zároveň funguje i jako termostat. Plynovou krbovou vložku musí zapojit samozřejmě oprávněná osoba na zapojování plynových spotřebičů. Plynový krb  vyžaduje koncentrický komín jako plynový kotel, nasává jím vzduch a zároveň vypouští spaliny. Jako palivo lze použít zemní plyn, ale i propan-butan z láhve. Plynový krb je časově nenáročný, dokáže vykouzlit příjemnou atmosféru jediným stisknutím tlačítka.

Který z nich vychází cenově výhodnější? Jaká je jejich vstupní investice a provozní náklady?

Vstupní cena obou typů je zhruba srovnatelná. Pokud při porovnávání provozních nákladů vezmu v úvahu celkovou přípravu na topení, jsou také téměř srovnatelné. Při plynovém krbu s výkonem 10 kW vycházejí náklady na jednu hodinu topení přibližně na 14 Kč . Při topení například bukovým dřevem stojí jeden kilogram přibližně 3,35 Kč . Při nakládce 3,5 kg koupeného suchého dřeva vychází hodinka topení dřevem na 11,7 Kč. K tomu si však třeba započítat přípravu dřeva, jeho dovoz, úložný prostor a pravidelné ruční doplňování dřeva.

Dají se vaše krby napojit i na externí topný prvek – podlahové topení a podobně?

Ne, s variantou napájení krbu na centrální vytápění se nezabývá z důvodu, že krb jako dominanta moderního prostoru slouží pouze pro lokální vytápění a, samozřejmě, na vytváření příjemné atmosféry. Takže pokud napojíte krb, který máte umístěný v obývacím pokoji, na centrální topení, potřebujete pravidelně přikládat, aby se stále ohřívala voda ve vytápění. To pak člověka zavazuje, a v podstatě si z obýváku dělá kotelnu. Krb je plnohodnotný zdroj tepla, ale slouží jako doplněk k jinému centrálnímu vytápění. Naše krbové vložky  mohou být obestavěny akumulačním materiálem. Když se nahřejí, ještě dlouho po dohoření vyzařují teplo. Stejně se dají udělat průduchy na teplý vzduch, které mohou ústit do jiné místnosti.

Jaké umístění krbu v rámci místnosti doporučujete z hlediska účinnosti?

Umístění krbu nemá vliv na jeho účinnost. Závisí jen na majiteli, případně architektovi, který navrhuje rozmístění interiéru. Pokud jím chcete vytopit více pokojů, vyplatí se umístit krb například ve středu domu, ne na obvodové stěně. Není to však nezbytná podmínka. Účinnost našich krbů se nezávisle na umístění pohybuje okolo 80%.

Jakou světlost  komína vyžadují vaše krby?

Světlost komína závisí na výkonu krbu, ale pohybuje se standardně od 150 do 250 mm, závisí to i na tzv. činné výšce komína. Většina krbových vložek hoří na průměru komína  200 mm.

O který typ krbu je v současnosti větší zájem – na plyn, nebo na dřevo?

Zájem je téměř srovnatelný, tedy prodá se přibližně stejný počet krbů na plyn i na dřevo.

Čím jsou ještě vaše krby výjimečné?

Mají dokonalé designové zpracování a použití velmi kvalitních materiálů se snadnou obsluhou a čistým sklem i po dlouhé době topení.

 

Firma KRBEX s.r.o.
Adresa Vlčnov 15, 537 01 Chrudim
Telefon  +420 602 473 471+420 602 434 464
Email  krbex@krbex.cz
WWW www.krbex.cz

 

 

 

Podobné články