30 Bře

Kvalita ovzduší je pro zdraví klíčová. Jak vzduch čistit?

Proč čistit vzduch?

V průběhu jediného dne se každý z nás nadechne asi 20 000krát. Přesto na kvalitu vzduchu, který dýcháme, dbá jen málokdo. Kromě pravidelného pohybu a dobrého stravování je vzduch klíčovým faktorem ovlivňujícím zdraví. V dnešní době je ale díky znečištění venkovního prostředí velmi obtížné získat přísun čistého vzduchu zvenku. Často proto raději nevětráme vůbec, čímž si zaděláváme na další problémy. Nedochází totiž k výměně vzduchu a v místnosti se hromadí nebezpečné znečišťující látky ze syntetických materiálů používaných v interiérech, výtrusy plísní, zbytky roztočů, částice zvířecí srsti, pyly, bakterie či prach. A protože více než 90 % našeho času trávíme v budovách, jde o poměrně znepokojující fakt.

Ze znečištěného vzduchu se do těla dostává množství zmíněných částic, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Častými projevy jsou různé alergie, astma či zánětlivá onemocnění plic. Dlouhodobé vystavení znečištěnému vzduchu dokonce vede ke zhoršení funkce plic a tím pádem ke zkrácení délky života. Naštěstí je dnes kvalita vzduchu v interiéru poměrně snadno řešitelným problémem – pomoci nám totiž mohou čističky vzduchu.

 

Jakou čističku vybrat?

Čističky vzduchu jsou schopné zbavit nás drtivé většiny škodlivých látek ze vzduchu. Bohužel neexistuje žádný univerzální způsob čištění, který by z ovzduší odstranil všechny druhy nečistot najednou. Nejúčinnější čističky vzduchu tak v sobě kombinují různé způsoby filtrace.

Dvě základní rady při výběru čističky vzduchu zní:

  1. základem je kvalitní HEPA filtr, který zachycuje částice s účinností 99,97 % a zachytává prach, pyly, kouř, zvířecí alergeny a spóry plísní
  2. čím více složek filtračního systému, tím lépe.

 

Například čistička Airbi Fresh disponuje kromě HEPA  ještě předfiltrem na větší nečistoty, uhlíkovým filtrem likvidujícím pachy a formaldehyd nebo UV/fotokatalytickým systémem pro ničení toxinů, virů a bakterií. Ionizátor navíc zajišťuje čerstvost vzduchu. To vše umí také výkonnější Airbi Pure, který zachytává i benzen a je vybaven prachovým filtrem.

 

 

 

Hledáte-li kombinaci čističky a zvlhčovače, skvělou volbou je pračka vzduchu Airbi Maximum s HEPA a uhlíkovým filtrem a plasma systémem likvidujícím viry a bakterie.

 

 

 

 

Podobné články