20 Dub

LUCIE KOLDOVÁ – NOVÉ OBZORY

Česká designérka představila v rámci milánského týdne designu Salone del Mobile své nejnovější kolekce svítidel Macaron a Lens

Přední česká designérka Lucie Koldová odhaluje nové obzory své tvorby a na svítící objekty přetváří nadčasové materiály jakými jsou mramor, onyx nebo korten. Na veletrhu Salone del Mobile v Miláně představuje své nejnovější kolekce svítidel Macaron a Lens.

Něžný, elegantní až grandiózní osvětlovací objekt, tak by se dala popsat nová řada svítidel, která vzdává hold kráse a složitým strukturám krystalického kamene uvnitř protilehlých kopulí jemného ručně foukaného skla. Koncept je založen právě na prosvětlení kamene a následně dostal své jméno na základě tvarové podobnosti s proslulým francouzským pěnovým cukrovím. Svítidla Macaron vznikly pro českou značku Brokis, jejíž je Lucie kreativní ředitelkou.

Objekt ožívá, když světelný zdroj, úhledně ukrytý v komínovitém mramorovém podstavci, vrhne kužel světla vzhůru skrz meandrující žíly chalcedonu nebo onyxové desky a dál na sklo. Díky přirozené nepravidelnosti a originalitě kamene je každé svítidlo unikátním originálem. Upřímnost materiálů v kombinaci s obdivuhodným řemeslným zpracováním, dala vzniknout skutečně pozoruhodnému osvětlovacímu zážitku.

Druhá z představených novinek, minimalistické závěsné světlo Lens, které Lucie navrhla pro italskou značku Fabbian, je založeno na principu překrývajících se prohnutých kovových disků. Kortenové plochy levitují v prostoru a svítidlu je dopřán jediný ornament ve formě nepravidelné perforace, kterou prostupuje světlo. Při pohledu zespod se tak nabízí pohled do abstraktního vesmíru a věrné svému jménu, Lens otvírá prostor světlu i fantazii. Kompozice vícero symetricky prohnutých disků v kombinaci materiálů kortenu, nerezu a mědi, dává dojem až monumentální virtuální krajiny.

Lucie Koldová (1983) je přední česká designérka působící v Praze. Po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (Ateliér produktového designu pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj) se v roce 2009 odstěhovala do Paříže, kde si záhy vybudovala mezinárodní klientelu. Ve svém čistém a charismatickém díle se zaměřuje především na objekty ze skla a nábytek. Její portfolio tvoří výrobky denní potřeby, poetické galerijní objekty a limitované série, zasahuje i do konceptuálního designu a designu městského prostoru. Lucie vyniká tradiční řemeslnou zručností i pozorností k detailu. Čerpá z různých vlivů, inspirací a kultur. Ráda kombinuje sklo s jinými ušlechtilými materiály a snaží se jít na samou mez jejich proporčních možností, čímž dosahuje pozoruhodné jednoduchosti a elegance.. V současné době působí jako Art Director ve společnosti BROKIS, s níž spolupracuje od roku 2010.

 

Podobné články