28 Kvě

Vše pro koupelny na jednom místě

Společnost KERABO s.r.o., která sídlí ve Staré Boleslavi je léty prověřený obchodní partner, který se zabývá prodejem jak formou velkoobchodu se smluvními partnery, tak i formou maloobchodu.

Za téměř dvacet let své existence prošla společnost podstatným vývojem. Více nám o tom řekl majitel firmy Petr Březina.

Nejprve stručný vývoj.

Firma vznikla v září 1991, jako čistě rodinný podnik. Naší první prodejnou byla garáž u rodinného domku a počínajícím sortimentem obklady a dlažby rakovnických keramických závodů. Postupně jsme rozšiřovali nejen pronajaté skladovací prostory, ale i sortiment o dlažby z CHKZ Chlumčany, obklady z HOB Horní Bříza i obklady a dlažby italských keramiček. V roce 1995 jsme zakoupili pozemek na okraji Staré Boleslavi, jen pár set metrů od nájezdu na rychlostní komunikaci R10 Praha – Mladá Boleslav. V následujícím roce jsme vlastními silami začali stavět skladovací halu a prodejnu, kterou jsme v červnu 1997 otevřeli.  Sortiment se stále rozšiřoval a naše firma se potýkala se stálým nedostatkem prostoru skladového i prodejního. Každým rokem jsme investovali finance do rozšíření prodejny či skladu.
Nyní naše prodejní prostory zaujímají 300 m2 a skladovací plocha téměř 1500 m2.

Co tvoří Váš sortiment?

Naše společnost nabízí širokou škálu obkladů a dlažeb již od roku 1991. Za tuto dobu se u nás prodalo velké množství obkladů do koupelen a kuchyní, vnitřní i venkovní dlažby, dlažby slinuté i glazované, mozaik či listel. Vzhled i rozměry obkladů a dlažeb se po tuto dobu dosti obměnil. Dříve se vyráběly menší rozměry a vzhledem připomínajících mramor, přes rustikální vzory až po nynější pastelové barvy a napodobeniny dřeva. Obklady a dlažby se vyrábějí ve větších rozměrech, kde dlažba 80 x 80 či 20 x 120 cm a obklad 30 x 90 cm není výjimkou. Nabízíme jak kuchyňské obklady, koupelnové obklady a dlažby, tak dlažby do interiérů či venkovní mrazuvzdorné dlažby, a to od tuzemských i zahraničních výrobců. Mezi prioritní sortiment patří obklady a dlažby výrobců RAKO, KERAMIKA PARADYZ a KERAMIKA OPOCZNO, TUBADZIN, ZORKA KERAMIKA, POLCOLORIT, CERRAD.

Dále nabízíme sanitární keramiku, sprchové kouty, koupelnový nábytek, tepelné rohože DEVI a RAYCHEM, vodovodní baterie české firmy Slezák-RAV cz., ukončovací PVC lišty, ale i kovové lišty firmy HAVOS, lepící a spárovací tmely SAKRET a od roku 2009 i CERESIT, nářadí pro řemeslníky a řadu dalších koupelnových doplňků.

Co dále nabízíte?

Dnes bych řekl, že jsou již samozřejmostí grafické návrhy budoucích interiérů, které dle přání připravujeme pro velko i maloodběratele. Tato 3D vizualizace prováděná moderním programem Arcon 14 Profesional umožní našim odběratelům nahlédnout do své budoucí zařízené koupelny daleko před tím, než se započnou obkladačské práce.

Velkoodběratelům poskytujeme nejen množstevní slevy, ale i kompletní servis.

Zboží u nás zakoupené je možné odvézt na určené místo firemní dodávkou s nosností 2,5 tuny, větší odběry je možné odvézt po dohodě s některým z našich smluvních partnerů.

Je nějaký rozdíl v tom, co si vybírají zákazníci v prodejně a co vybírají investoři pro větší stavby?

Rozdíly zde samozřejmě jsou, většina zákazníků si vybírá zboží podle toho, jak se jim líbí barva vzor a rozměr daného obkladu či dlažby, nechají si poradit s barevným provedením, otěrem dlažby, nebo její mrazuvzdornosti pro různá specifika použití. Investoři pro větší stavby již mají mnohokrát předepsáno od architektů, jaké materiály použít a spíše se řeší jejich cena.

Jak se za dobu působení Vaší firmy požadavky zákazníků vyvíjely a co v současné době nejvíce preferují?

Jelikož budeme letos slavit dvacáté šesté výročí působení naší firmy na trhu, tak už opravdu můžeme porovnávat. Zpočátku našeho působení na trhu nebyl moc velký výběr obkladů, dlažeb či jejich rozměrů a vzorů. S kvalitou dlažby, myslím tím mrazuvzdornost a otěr to bylo dosti špatné. Postupem času a změnou technologií se vše dosti změnilo. V nynější době je sortiment opravdu široký a zákazník si může vybrat z mnoha rozměrů a vzorů obkladů, doplňků jako jsou různá bombáta, listely, inzerta, ukončovací a rohové lišty v mnoha barevných škálách i provedeních. V současné době je zájem o dlažby v nejrůznějších podobách dřevěných prken a do módy opět přicházejí napodobeniny mramorů, a to vše s digitálním tiskem.

Dali by se podle Vašeho názoru zákazníci nějak „rozškatulkovat“?

Samozřejmě i zákazníci se vyvíjejí, jsou náročnější na kvalitu, obsluhu a prostředí ve kterém jsou obsluhováni. Dříve nám stačilo vystavovat po jednotlivých kusech, nyní máme vystavené koupelnové kóje i se zařizovacími předměty. Zákazníci rádi využívají nabídky 3D vizualizací k představě, jak bude jejich koupelna vypadat po dokončení. Každý zákazník je jiný, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému a podle toho je zapotřebí individuální přístup ke každému jednotlivci.

Co je při výběru materiálů do koupelen nejdůležitější?

Důležité je uvědomit si, jakou koupelnu mám. To co se mi líbí u kamaráda, který má velkou a prosvětlenou koupelnu, asi těžko mohu použít v malé panelákové koupelně bez okna. Tím nechci říct, že se v panelovém domě nedá udělat hezká koupelna, jen je potřeba použít světlejších barev a klidně se mohou aplikovat i obklady větších rozměrů, čehož se zákazníci vcelku obávají. Také je zapotřebí kvalitní chemie, jak hydroizolace, samotné lepidlo a především spárovací hmota, která odolává vodě a plísním. V našem sortimentu toto obstarává z reklamy dobře známá spárovací hmota Ceresit CE 40 od firmy HENKEL.

Podnikáte v oboru již dlouho. Jsou nějaké problémy, které Vás „věrně provázejí“ a co považujete v současnosti za největší problém?

Problémy samozřejmě jsou a budou, tomu se málo kdo vyhne. Pro nás je jedním z největších problémů platební morálka odběratelů, která je rok od roku horší.  Dalším problémem pro kamenné prodejny je internetový obchod, kdy zákazník si k nám přijde prohlédnout zboží a přes internet si jej nechá dovézt. Ale i s tím si budeme muset umět poradit.

 

Firma KERABO s.r.o.
Kontakt Boleslavská 1377, 250 01 Stará Boleslav
E-mail koupelny@kerabo.cz
WWW www.kerabo.cz

 

 

 

 

Podobné články