12 Čvn

Jak správně zavlažovat hydroponicky pěstované rostliny

Hydroponie není žádná věda. Tímto způsobem můžeme pěstovat většinu rostlin. Přesto se někdy může vyskytnout problém, který je třeba řešit s odborníkem. Často tento problém spočívá s nastavení závlahy. Nedávno nám do poradny přistál dotaz týkající se právě závlahy. Interiérová rostlina vysazovaná před rokem začala nezvykle stáčet listy. Údržba přitom probíhala stále stejným způsobem. Jak tuto situaci řešit?

 

Jak zalévat? Stačí jednou měsíčně

Péče o hydroponicky pěstovanou rostlinu je minimální. Zaléváte ji třikrát méně než rostlinu v půdě a v klidu si můžete odjet na dovolenou. Substrát, ve kterém je rostlina zasazena, je vysoce nasákavý, udržuje dostatek vláhy a rostlina prospívá. Jakmile má ale rostlina nedostatek vody, začne se chránit právě stáčením listů. Svinutím totiž omezuje odpar. V dalším stádiu by došlo k usychání starších listů.

„Problém může spočívat také v zálivce do vodoznakové šachtycož je špatně. Rostliny jsou pak závislé na kořenech, které prorostou do vody pod dvojité dno. Profil je suchý až vyprahlý. Rostliny musíte zalévat po celé ploše substrátu, aby byl profil provlhčený, nasáklý vodou a vytvářel tak optimální klima pro růst kořenů.“

Další užitečné rady na: http://eshop.hydroponie.cz/magazin

Ing. Martin Matouš,
odborník na hydroponii

 

Dodržujte tento postup:

1.    Jakmile se vlhkoznak zbarví červeně, je nutné rostlinu zalít po celém povrchu substrátu. Množství zálivky odpovídá 1/4 celkového objemu květináče.

2.    Granule substrátu vodu ihned nasají. Právě díky vysoké nasákavosti rostliny nestojí ve vodě a mají přístup k vzduchu.

3.    Voda prosákne až na dno nádoby, odkud postupně vzlíná. Jakmile bude mít kořenový bal dostatek vody, vlhkoznak se zbarví do modra.

4.    Zhruba za tři týdny se vlhkoznak opět zbarví do červena, do té doby rostlinu nezalévejte.

Rostlinu můžete pěstovat jenom v substrátu, nebo v kořenovém balu se zeminou (tvoří 1/3 objemu). Doporučujeme ale kořeny lehce oklepat, bal zbavit půdy, která na kořenech nedrží, a využít tak všech výhod, které hydroponie nabízí (hygienické pěstování bez škůdců a alergenů).

Pěstovat nebo nepěstovat v samozavlažovacích nádobách?

Na tuto otázku vám nedáme jednoznačnou odpověď. Tzv. samozavlažovací sety s dvojitým dnem jsou vhodnější spíše pro hobby pěstitele nebo toho, kdo nemá čistě minerální substrát. Při klasickém pěstování se bohužel nevyhneme přesazování, protože půda se časem mineralizuje – změní strukturu a stane se tak pro další pěstování nevhodnou.

minerálním substrátem je dvojité dno zbytečné. Provlhčený substrát zásobuje prokořeněné rostliny a umožňuje v případě potřeby dočasně zvýšit hladinu u dna a vytvořit tak zásobu vody až na 1 měsíc. Toho využijete hlavně při odjezdu na dovolenou.

 

Firma Matouš Hydroponie, s.r.o.
Adresa Říčanská 392, 252 43  Průhonice
Telefon +420 267 750 909, 267 750 217
E-mail info@hydroponie.cz
WWW www.hydroponie.cz

 

 

 

 

Podobné články