11 Čvc

Kompaktní desky i pro exteriéry

Kompaktní desky jsou jedním ze zařizovacích předmětů v interiéru, ale i v exteriéru – například na zahradě, ve venkovní kuchyni a podobně. Patří obvykle mezi značně zátěžové plochy, a proto věnujte jejich výběru náležitou pozornost.

Uplatnění kompaktních desek v praxi

Kompaktní desky se v interiéru uplatňují nejčastěji jako pracovní desky v kuchyni nebo jako nábytek v koupelně. Lze je ale použít i pro venkovní užití – například ve venkovní kuchyni apod. Jejich tloušťka může být různá – nejčastěji se používá 6 až 12mm. Jsou samonosné a odolné proti poškození. Compact má oboustranný dekorativní povrch nejčastěji s černým nebo bílým jádrem. Hrany desky lze řezat do různých tvarů a leštit. Je zvláště vhodný pro použití při vysoké vlhkosti.

Oblíbenost materiálu pro jeho vlastnosti

Vývoj v tomto segmentu pokračuje neustále dopředu, takže současné kompaktní desky se vyznačují vysokou kvalitou, širokým výběrem dekorů i povrchů, jsou hygienicky nezávadné, dobře se čistí a jsou poměrně odolné. Pokud jde např. o kuchyně, těší se kompaktní desky čím dál větší oblibě. Ve prospěch jejich výběru svědčí, ve srovnání s například umělým nebo přírodním kamenem, relativně příznivá cena, široká nabídka zpracování i designů.

Z čeho je kompakt tvořen?

K výrobě kompaktní desky se používá vrstvený papír impregnovaný pryskyřicemi, který je za vysoké teploty a vysokého tlaku slisován v homogenní pevnou desku. Vzhledem k tomu, že povrch je zcela uzavřený, desky jsou nepropustné tekutinám a čistí se velmi snadno. Povrch je nejlépe udržován v čistotě pomocí vody a saponátu. Desky jsou odolné vůči páře a horké vodě. Jsou proto ideální do prostor, kde je čistota a hygiena důležitým faktorem. Kompakt je inertní a nepodporuje mikrobiální růst. Je vhodný pro styk s potravinami. Desky si můžete pořídit v tloušťce od 2 až do 20 mm.

Široká škála barev a dekorů

Jedním z hlavních plusů kompaktních desek je paleta barev a různých dekorů. Povrchy jsou díky moderním technologiím zpracované takovým způsobem, že na první pohled nerozeznáte, zda se jedná o přírodní dřevo, kámen či dokonce beton. Výhodou je, že si tak můžete vybrat dekor doslova na míru stávajícímu zařízení vašeho interiéru. Při současných možnostech se dají vyrobit i různé vlastní vzory, anebo fotografie.

Co ještě může kompakt nabídnout?

Desky jsou samonosné, protože jsou kvalitní, dostatečně silné, strukturálně stabilní a odolné proti poškození. V interiéru se dají použít nejenom jako klasické kuchyňské desky, ale také například jako obklad stěny. Platí, že čím hustší je materiál, tím lépe odolává různým nehodám. Pokud hledáte opravdu kvalitu, ptejte se po certifikovaných značkách a zajímejte se, zda splňují požadavky normy EN438: 2005, která specifikuje odolnost vůči skvrnám u více než 40 látek. Patří mezi ně čaj, káva, mléko, kyselina citronová, aceton, alkohol, ovocné šťávy, čisticí prostředky, bělicí prostředky a barviva.

Hodí se i pro venkovní použití

Kompaktní deskám neublíží ani vlhkost, ani sluneční paprsky. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a jsou stálobarevné. Venku se dají použít například při stavbě zahradních altánů a dalších přístřešků, pro venkovní nábytek, zábradlí, podhledy a podobně.

 

Firma VEŠO-LAMINART s.r.o.
Adresa U Stavoservisu 1, 108 00 Praha-Malešice
Telefon +420 606 645 545, +420 724 203 407
Email info@veso-laminart.cz
WWW www.veso-laminart.cz

Podobné články