21 Čvc

Hlasujte pro návrh dřevěné stavby – Rodinný dům v Jičíně

5.Rodinný dům v Jičíně

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Tento slogan provází projekt ruku v ruce. Již od začátku jsem přemýšlel, jaký materiál pro stavbu domu zvolit. Dřevo byla ale jasná cesta, kterou se vydat. Množství výhod, které nabízí dřevo, nedokáže nabídnout žádný z konkurentů tohoto materiálu. Cena, obnovitelnost, recyklovatelnost, rychlost, jednoduchost je jen výsek kladných vlastností. Pro mne byly klíčové vlastnosti obnovitelnost a recyklovatelnost, kde zbylé výborné vlastnosti už jen poukazují na otázku: Proč tento dostupný materiál nevyužíváme mnohem více?

Rodinný dům se nachází na malé parcele v Jičíně. V tomto městě je spousta přírodních krajinných prvků a tudíž i mnoho inspirací pro návrh. V okolí se nachází vrch Čeřovka a také čtyři kilometry dlouhá čtyřřadá lipová alej založena Albrechtem z Valdštejna. Tyto krajinné prvky provázejí celý můj návrh. Hlavním cílem bylo propojení interiéru s exteriérem. Lipová alej mi sloužila jako inspirace pro hmotové řešení domu, která je již patrná ze situace domu a dále je orientována na již zmíněný vrch Čeřovka. Snažil jsem se o navázání historické cesty a zároveň propojení s vrchem. Dům má i prodejnu pečiva pro zpříjemnění cesty turistům a hlavně místním obyvatelům. Cesta takto navazuje i na tradici Jičína a to Rumcajse, Manku a Cipíska, kteří se v lesích schovávají.

Návrh interiéru přímo navazuje na tuto myšlenku a propojuje interiér s exteriérem. Na takto malé parcele to bylo velice obtížné. Dům svou otevřenou dispozicí otvírá velice snadnou cestu do exteriéru za malých požadavků na celkovou zastavěnou plochu. Hlavní schodiště lemuje prosklené atrium pro maximální požitek cesty v interiéru nebo exteriéru?

Předešlé odstavce hovořily sebestředně o návrhu domu, ale zatím se nezajímaly tolik o své okolí. Nechávám se inspirovat severskými zeměmi, které by nám měly jít příkladem, ty jenž kráčí po cestě spolu s dřevem. Dům stojí na bývalých pozemcích kasáren, které dříve byly zapotřebí, ale teď nikoliv nebo si to tak alespoň přejeme. Pojďme zastavit tyto zbytečné války, které svádějí boje o nerostné bohatství jiných zemí, aby dokázala jejich země nadále fungovat na fosilních palivech a tudíž být přímo závislá na někom jiném. Moje budova je navržena v nízkoenergetickém standardu využívající dostupné materiály všude kolem nás. Využívající přírodu ve svém okolí. Příkladem je dřevěná konstrukce od firmy Stora Enso využívající panelovou výstavbu a dřevěné CLT panely jakožto obnovitelný zdroj. Dále to je také využívání obnovitelné energie ze Slunce a obnovitelných materiálů pro vytápění domu.

To je ta cesta. Ta cesta, kterou se lidstvo má vydat pro soběstačnost s využitím dřeva žijící v harmonii s přírodou !

Více informací a hlasování na:

https://www.drevoprozivot.cz/stavby-s-vuni-dreva/navrhy-drevenych-staveb-2017/rodinny-dum-v-jicine

Údaje o soutěžícím

Josef Konečný
Název školy: České vysoké učení technické v Praze
Název fakulty: Fakulta stavební
Studijní obor: Architektura a stavitelství
Ročník a stupeň studia: 1., magisterský

Podobné články