05 Srp

Hlasujte pro návrh dřevěné stavby – Vila na rozhraní

20. Vila na rozhraní

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Od staveb už nevyžadujeme, aby to byly pevnosti, které vydrží stovky let. Právě naopak. Každá nová generace má navíc jiné představy a požadavky na bydlení. Nebojme se tedy stavět z přírodního, obnovitelného, recyklovatelného materiálu, který je lidem nejbližší. Naši předci to dobře věděli a uměli s ním krásně pracovat. Někdy je potřeba udělat krok zpět, směrem ke kořenům, aby člověk mohl jít dál.

Na cestě jsou nejkrásnější změny. Mezi každou změnou je však jakýsi přechod, málokdy ostrý, nejlépe plynulý. Odehrává se na rozhraní. Mnou navržená vila je umístěna na rozhraní tří změn: les – město, rovina – svah, brněnské městské části Královo pole – Žabovřesky. Nad tímto rozhraním vila balancuje až levituje.

Právě cesta se stává jejím leitmotivem: propojuje různá prostředí, vytváří osy, spoje, neutrální prostory, …

Hlavní osa mlatové cesty začíná v lese, na rovině. Prochází zahradou a v místě zlomu svahu je zimní zahrada s výhledem na město a vstupem do domu. Rytmus trámků pergoly akcentuje tento přechod. Zpět na terén nás dovedou subtilní schody. Nakonec dojdeme až k zahradnímu jezírku, ve kterém se zrcadlí městská krajina.

Na tuto cestu je kolmý průchod z garáže přes zimní zahradu až k hlavnímu vchodu. Rovnoběžná s ní je pak hlavní osa domu – hala. Ta nás zavede z klidové zóny přes servisní a společenskou až na kraj prostorné jižní terasy. Z té vychází úzký krytý chodníček, který se obtáčí kolem celého objektu. A jsme zase na začátku.

Hlavní materiál je sice dřevo, ale klíčové je zpracování. Použil jsem měsíční dřevo, křížem vrstvené a spojené pouze dubovými kolíky v masivní panely. Z nich je celý konstrukční systém. Od podlahy až po strop. Získáme tak nevídané kvality tepelně izolační i akumulační, protipožární, statické i psychologické. Životnost až 250 let. Je to tedy krok zpět?

Více informací a hlasování na:

https://www.drevoprozivot.cz/stavby-s-vuni-dreva/navrhy-drevenych-staveb-2017/vila-na-rozhrani

Údaje o soutěžícím

Štěpán Macek
Název školy: VUT BRNO
Název fakulty: Fakulta stavební
Studijní obor: Architektura pozemních staveb
Ročník a stupeň studia: 1. ročník BSP

Podobné články