16 Srp

Saunování prodlužuje život

Vědci se rozhodli prozkoumat vliv saunování na dlouhověkost. A kde jinde provést takový test než ve Finsku. Výsledek je jasný – finská sauna prodlužuje život. Ale čím to je?

Finští vědci sledovali skupinu 2 315 mužů téměř 21 let. Pány ve věku od 42 do 60 let rozdělili do tří skupin podle toho, jak často chodí do skupin.

  1. skupina – muži chodící do sauny pravidelně 1× týdně.
  2. skupina – muži, kteří navštěvují saunu 2-3× týdně.
  3. skupina – pánové saunující se 4-7× týdně.

V poslední skupině bylo na začátku sledování nejméně mužů. Na konci pokusu už to ale neplatilo. Konce sledování se dožilo nejvíce mužů právě z nejčastěji se saunující skupiny. Naopak v první skupině bylo největší procento úmrtnosti na kardiovaskulárních chorob.

Vzorek byl dost početný na to, aby vědci prokázali, že saunování snižuje pravděpodobnost onemocnění oběhové soustavy a srdce. A tyto choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí v celé Evropské unii.

  

V boji pomůže domácí sauna

Saunování na téměř každodenní bázi je ale nereálné ve veřejných saunách. Na vstupném byste zaplatili víc než za nájem a navíc nemáte potřebné soukromí. V některých případech si nemůžete být jistí ani čistotou. Dalším faktorem, který u veřejných saun neovlivníte, je jejich bezpečnost.

Ve Finsku, kde studie probíhala, mají domácí saunu téměř v každém obydlí včetně malých bytů. U nás ale spoustu lidí stále považuje domácí saunu za nedosažitelný přepych. Opak je pravdou. Postavit si vlastní saunu je dostupnější než kdy dřív. Ušetříte za vstupné, dopravu a můžete se saunovat, kdy si vzpomenete. Třeba každý den.

  

K domácí sauně vám stačí zásuvka a 1 m2 prostoru. Postavit si ji tak můžete i v panelákovém bytě. Nebo si pořiďte prosklený designový model s kamenným obložením, který krásně vynikne ve velkém rodinném domě. O vaši novou saunu na míru se postarají odborníci z české firmy SaunaSystem.

Podobné články