11 Zář

Cesta k sauně krok za krokem

Společně s tím, jak roste ekonomika a platy, jsou stále dostupnější i wellness prvky jako například finská sauna. Luxusní sauna u vás doma nebo na zahradě už nemusí být nedostižným snem.

Čím začít, když chci vlastní saunu?

Stavba každé sauny musí začít výběrem vhodného místa. Možností se nabízí nepřeberné množství:

  • sauna v koupelně
  • samostatná místnost uvnitř domu nebo bytu
  • přístavba k venkovní stěně domu
  • samostatný saunový domek na zahradě

Pravidlo je takové, že čím více prostoru své sauně věnujete, tím komfortněji se v ní budete cítit. Pokud máte prostoru nadbytek, lze saunu v interiéru řešit jako samostatně stojící – a pokud zvolíte prosklené stěny, stane se klenotem vašeho domu. Ale neznamená to, že pro saunu musíte mít nutně obrovskou luxusní vilu s hektarovou zahradou – nejmenší sauně postačuje i plocha 1 m2.

Výběr kvalitního dodavatele

Pokud nejste zručný kutil křížený se stavařem a advokátem, který by si nastudoval veškeré stavební normy a pak se pustil do plánování a stavby sauny, nedoporučujeme stavět saunu svépomocí. Většinou totiž nebude výsledek takový, jaký si představujete.

Vyberte si takovou společnost, která vyrábí kvalitní sauny a k nim jako standard poskytuje několik let záruky a servisní zázemí. Nejlépe, když sauny sami navrhují, staví je v České republice a nevozí krabicové skládačky z Číny. Obloukem se vyhněte sauně z hobbymarketů. Mají omezenou životnost a po záruce vám je nikdo neopraví.

Vyžadujte nejlepší materiály

Saunu nekupujete na dva, tři roky. Určitě chcete, aby vám sloužila co nejdéle. S tím souvisí kvalita konstrukčních materiálů. Neberte proto levný český smrk, ale vyžadujte hranoly a palubky ze skandinávského smrku, cedru nebo kanadského jedlovce.

Pro zateplení sauny některé firmy nabízejí polystyren – ale pozor – ten není vhodný, protože mu nevyhovují vysoké teploty. Doporučujeme proto minerální vatu. Jako parozábranu použijte co nejsilnější hliníkovou fólii, alespoň o síle 50 mikronů.

Srdce sauny jsou kamna

Srdcem každé sauny jsou saunová kamna. Dnes už jsou standardem elektrická. Kvalita zde kopíruje cenu – to je většinou dostatečné vodítko. Doporučujeme saunová kamna s výparníkem: vaši finskou saunu tak snadno v budoucnosti proměníte v parní bylinnou kabinu a budete si moci užívat aromaterapie.

Detaily tvoří celek

Abyste si vaši saunu vylepšili a udělali z každého saunování výjimečný zážitek, vyšperkujete si ji. Možností je nepřeberné množství a záleží jen na vaší kapse – barevné osvětlení, hvězdné nebe, prosklené stěny, vestavěné reproduktory, automatické dávkovače aroma…

Přesvědčte se na vlastní oči

Abyste se dokázali lépe rozhodnout, zastavte se v saunovém showroomu v Praze Uhříněvsi. Budete si moci prohlédnout a po dohodě i vyzkoušet 8 různých saun a stupňů výbavy. Váš sen máte u nás na dosah ruky!

www.saunasystem.cz

Podobné články