10 Říj

Parní lázeň a její účinky na zdraví

Parní lázeň je vlastně dědictví starých civilizací. Siouxové, Aztékové, Mayové i starověcí Římané – ti všichni znali a užívali si relaxaci v parní lázni. A naštěstí nám tento skvělý vynález zůstal dodnes. Bohudík.

Zdravotní účinky

Základem parní lázně je vlhký vzduch. Tím se liší od finské sauny, se kterou si spousta lidí parní lázně plete. Odlišnosti jsou však velké – v parní kabině bývá teplota pouze 40 – 50 °C (ve finské sauně okolo 100 °C) a relativní vlhkost vzduchu až 100 % (kdežto ve finské sauně okolo 25 %).

Parní lázeň proto díky tomu usnadňuje dýchání a vyhovuje i těm, kteří horký a suchý vzduch v sauně nemusí, má pozitivní vliv pro alergiky či pacienty trpící bronchitidou.

Výhody parní lázně:

  • pomáhají od bolesti svalů a kloubů
  • zlepšují prokrvení nohou a rukou
  • pomáhají při léčbě revmatismu
  • podporují kardiovaskulární systém
  • mají detoxikační účinky
  • odbourávají stres a napětí
  • zlepšují kvalitu spánku

Vyhnout by se však parní lázni měli lidé se záněty průdušek, kardiaci, epileptici atd. Jestliže si nejste jisti svým zdravotním stavem, raději se poraďte se svým lékařem.

Druhy parních lázní

Existuje mnoho druhů parních lázní. Velmi oblíbené jsou zejména v Turecku, Japonsku, Číně, Rusku nebo Indii. V některých zemích mají dokonce symbolický a duchovní význam.

Nejznámějším typem parní kabiny jsou turecké lázně Hammam, kde panuje teplota kolem 45 °C a vlhkost vzduchu je 100 %. Specifickým typem je tzv. Rhassoul lázeň, při které si na tělo aplikujete (nejlépe vzájemně s vaším partnerem) speciální léčivé bahno.

Dalším typem je Caldarium, kde se teplota vzduchu pohybuje níže než u typické parní lázně, někde v rozmezí 40 – 45 °C a relativní vlhkost vzduchu je stále 100 %.

Zcela jiná situace nastává u lázní Laconium. Teplota se pohybuje od 45 do 60 °C a vlhkost vzduchu je pouze okolo 20 – 30 %. Tato lázeň je vhodná i pro ty, kdo ani finské ani turecké lázně nevyhledává.

Někde mezi parními lázněmi a finskou saunou je Tepidarium. Teplota vzduchu je zde pouze 40 °C a vlhkost vzduchu 15 – 20 %. Pobyt v tepidariu je tak vhodný i pro vaše děti.

Vyzkoušejte na vlastní kůži

Neváhejte a domluvte si u nás proceduru v naší vzorové parní lázni. Kromě ní vám v našem Showroomu v Praze Uhříněvsi ukážeme několik druhů saun, infrakabinu, ochlazovací atraktivní sprchu nebo venkovní saunu. Společně u dobré kávy vše probereme a uděláme první krok ke splnění vašeho snu o vlastní parní lázni.

www.wellness-vision.cz

Podobné články