24 Led

Tip od společnosti Postelia s.r.o. – Jak vybrat tu správnou matraci

V nabídce je velké množství matrací a v záplavě nabídek prodejců je velmi těžké rozeznat, která matrace je kvalitní, nebo nopak nekvalitní. Proto zde naleznete několik rad, co sledovat při koupi zdravotní matrace.

Klíčový je druh a kvalita pěny.

Všechny matrace do postele dnes obsahují pěny, dokonce i ty pružinové, kde se používá jako horní komfortní vrstva, je tedy velmi důležité rozlišovat z jaké konkrétní pěny je matrace vyrobena, to je základním rozlišovacím měřítkem kvality matrace. Každý prodejce by tedy měl uvádět z jakých konkrétních materiálů je matrace vyrobena, pokud neuvádí, pak si kupujete “zajíce v pytli” u kterého nevíte, jak dlouho vydrží, jestli bude prodyšná a zda bude správně plnit funkci tvárnosti.

Kvalita pěny se určuje dle jejích parametrů

Pěny je nutné posuzovat třemi parametry, nejdůležitější je objemová hmotnost pěny (hustota v kg/m3). Velmi důležitý je druh pěny (molitan, HR, Visco, Latex).

Objemová hmotnost je údaj, od kterého si můžeme sami odvodit, jak dlouho matrace vydrží. Hustota, objemová hmotnost, neboli gramáž pěny se udává v kilogramech na metr krychlový. Pokud bychom z pěny uřízli kostku o rozměrech každé strany 1m, což je 1m3, může tato kostka pěny vážit 15kg, 30kg, 40kg, nebo také 50kg a u extrémně odolných pěn 60 a více kg/m3. Je logické, že pokud výrobce zvolí řidší pěnu, tedy například 20kg/m3, musíte se smířit s tím, že matrace bude sloužit jen velmi krátkou dobu (odhadem 1-2 roky). Doporučovanou objemovou hmotností je 40kg/m3, u té můžete očekávat životnost okolo 8 let, pokud chcete matraci odolnější, nosnější a s životností přes deset let, doporučujeme volit pěny s gramáží 50kg/m3 a výše, které jsou i velmi nosné. S objemovou pěnou se nese taky lepší elasticita a hutnost pěny, která souvisí s komfortností pěny.

Druh pěny, pokud chcete vybrat kvalitní matraci, je důležité znát druh a parametry všech pěn, z kterých se matrace skládá. Na trhu je spousta matrací, kde je uváděna pouze jen ta nejkvalitnější vrstva a ostatní se výrobce pokouší schovat například za zajímavý obchodní název pěny, nebo to vůbec neuvádí. Obecně platí, že kvalitní materiály vhodné do matrací jsou studená pěna, líná pěna a latex. Ostatní materiály, jako PUR pěna (molitan), pružiny, kokos a recyklovaná PUR pěna mají příliš negativních vlastností jako je neprodyšnost, krátká životnost, nebo špatné tvarovací účinky.

Důležité si vybrat tu správnou

Na matraci strávíme 1/3 života, když toto převedeme do jednoduché matematiky, tak na matraci, která má životnost 15 let, proležíme celkem 5 let (1/3 času strávené na matraci), proto je velmi důležité vyzkoušet, jak nám matrace bude vyhovovat. Je samozřejmé, že po pár minutách strávených na matraci nepoznáte, zda Vám bude vyhovovat při každodenním používání, ale dokážete instinktivně rozpoznat, která matrace Vám byla příjemnější, nebo naopak na které jste se necítily dobře.

Doporučujeme matrace vybírat u prodejců, kde si je můžete dostatečně vyzkoušet, například u Českého výrobce matrací POSTELIA, který provozuje internetový obchod spíme.cz a síť prodejen (Praha, Brno, Plzeň a Tábor) s možností vyzkoušení a profesionálního poradenství.

                 

Autor: Novotný Petr – Postelia s.r.o.

www.postelia.cz

Podobné články