18 Úno

GALERIE LA FEMME SLAVÍ 20 LET

Pražská Galerie La Femme letos v dubnu oslaví své dvacáté narozeniny. Jaký je recept na to, aby se malý živnostník udržel dvě desítky let v kultuře, bez dotací a grantů? Podívejme se trochu zblízka na tuto malinkou, ale významnou soukromou galerii.

Pařížská ulice – místo načančaných výkladních skříní, s obchody, do kterých se běžný smrtelník málokdy odváží vstoupit. Hned za rohem v ulici Bílkové je ale galerie, kde se Vám udělá dobře na duši. V příjemném prostředí mezi mnoha uměleckými díly narazíte téměř vždy na pana majitele, který se Vám rád bude věnovat. Z jeho řeči hned pochopíte, že svou práci opravdu miluje. Což je pro podnik to nejdůležitější. Restaurace také málokdy funguje, když je její majitel většinu času nepřítomný.

Nabídka děl je široká, ale kvalitní. Podíváte-li se na La Femme ještě blíž, zjistíte, jak moc je aktivní. Za dvacet let své existence uspořádala mnoho sympozií doma i v zahraničí (Brazílie, Kanada, Ekvádor, Francie, Španělsko, Itálie, Německo, SR… ) a také téměř tři desítky výstav na dané téma (Snídaně v trávě, Mona Lisa, Autoportrét, První republika a další). K tomu také pravidelně spolupracuje s různými nadacemi (Charity Golf Party, Archa Chantal, Konto Bariéry, Konto Lucie atd.). Spolupracuje také s celou řadou hudebníků a herců, kteří zde rádi tráví čas i mimo vernisáže.

K letošním dvacetinám pan galerista plánuje mnoho akcí – nový katalog Domácí úkoly a obrazy z cest 2015 – 2019, výstavu 27. Domácího úkolu – Moje životní dílo pro Galerii La Femme, kterého se opět zúčastní desítky umělců (J. Anderle, M. Jiránek, M. Rittstein, T. Hřivnáč, R. Brichcín, V. Suchánek, M. Chabera, J. Achrer, J. Mžyk, R. Brančovský a mnoho dalších). Dále pak stojí za zmínku výstava Pocta Evě Mansfeldové, které se zúčastní L. Přibyl, F. Hodonský, J. Tichý, J. Samek, M. Pošvic, M. Feri a A. Marci nebo jubilejní výstava Borise Jirků společně s Bohumilem Eliášem mladším.

Galerie La Femme je už zkrátka fenomén a přejme jí (a také sami sobě) ještě dlouhý život.

Bílkova 2, Praha 1, 110 00, Praha 1

www.glf.cz, info@glf.cz, 224 812 656

Podobné články