31 Bře

Tip pro vaše zdraví – Nevěřte všemu, co čtete o DETOXU

Každoročně se na nás z internetu a časopisů valí hrozivé informace o našich tělech zanesených nebezpečnými toxiny a škodlivými látkami. Je s podivem, že ještě žijeme. Zaručených rad, jak se s nimi vypořádat, je mnoho. Ale čemu věřit?

Nechceme naletět, tak jsme se zeptali přímo odborníka, pana profesora Jaroslava Racka, vedoucího Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni.

Pane profesore, jsme opravdu tolik zatíženi toxiny?

Zdravý organismus by neměl být při normální stravě žádnými toxiny zatížen. Pokud hrozí styk s toxickými látkami (např. těžkými kovy při výrobě apod.), jsou tito pracovníci pravidelně testováni na přítomnost příslušné látky či kovu v organismu. Je-li podezření na intoxikaci podle klinických příznaků, lze rovněž vyšetření provést, podezřelé produkty pak testují pracovníci hygienické služby. Rozhodně však není třeba, abychom se nechali testovat na přítomnost toxinů – firmy, které toto nabízejí, se snaží z důvěřivých klientů vylákat peníze, a to nejen za tato vyšetření, ale i za doporučené doplňky stravy.

Může konzumace nezdravé stravy a alkoholu způsobit ukládání nezdravých látek v těle, které se pak „vyčistí“ nějakou speciální dietou?

Nevhodná strava může organismus poškodit, pokud však neobsahuje vyloženě toxické látky, nejedná se o poškození způsobené nějakou intoxikací. Poškodit tělo může nadměrný či naopak nedostatečný přívod energie, nevyvážená strava s nedostatkem či nadbytkem bílkovin, cukrů či tuků, nedostatek vitaminu B12 a některých minerálů u veganské stravy apod. Neexistuje však nějaký „detoxikační“ proces, který by v těchto situacích pomohl – pomůže jen návrat k racionální stravě. Nadbytek alkoholu samozřejmě může organismus poškodit – chronické požívání nadměrného množství alkoholu je jednou z hlavních příčin jaterní cirhózy, alkohol vyvolává steatózu jater (ukládání tuku do jater). Požití alkoholu spolu se žlučovými kameny může vést k akutnímu zánětu slinivky břišní. Zase – řešením není podávání detoxikačních prostředků, ale střídmé pití, spojené s konzumací rozmanité stravy.

Jaký je váš názor na to, že naše tělo potřebuje detox především po zimě, protože tehdy se v nás usadilo nejvíce jedovatých látek?

Event. přítomnost toxických látek v organismu nemá nic společného s ročním obdobím. V zimě je méně sluníčka, v kůži se nám tedy netvoří vitamín D – jeho doplňování, zejména u starších osob, by bylo vhodné. Nedostatek dalších vitamínů, hlavně vitamínu C, byl v zimním období dříve způsoben nedostatkem ovoce a zeleniny – to však dnes již nehrozí. Detoxikaci žádnou nepotřebujeme – všimli jste si, že propagátoři detoxikace hovoří o toxických látkách jen obecně, někdy zmiňují těžké kovy, nikdy však neřeknou, která látka se v těle hromadí a hlavně proč. Bude to nejspíše tím, že to sami nevědí.

Možná jste se těšili na nějaké jednoduché rady typu „každé ráno 1 tabletku doplňku stravy a v pátek pít jen vodu“, ale bohužel. Cesta ke zdravému organismu je mnohem těžší. Vyžaduje totiž zdravý rozum, vlastní úsilí a pevnou vůli. Taková pilulka je snazší než dodržování kvalitního jídelníčku, omezení tučných a sladkých jídel, přidání zeleniny a ovoce a pěstování pravidelného pohybu. Ale vy to určitě zvládnete. Přejeme vám krásný a inspirativní život bez toxinů.

Kde nás opravdu ohrožují bakterie, viry, parazité a toxiny najdete na www.labtestsonline.cz

Podobné články