11 Kvě

Tip Inspirati – Vysoký krevní tlak. Jak na něj?

17. květen je již tradičně připomínán jako Světový den hypertenze. Důležité je upozornit na vážné zdravotní komplikace provázející hypertenzi a potřebu kontroly krevního tlaku.

Proč je vysoký tlak nebezpečný?

Vysvětlení není ani složité. Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí krev na stěny cév, v nichž koluje. Zjistíme ji pomocí tonometru. Při měření krevního tlaku získáme dvě hodnoty např.: 120/80. První a důležitější číslo označuje systolický tlak, který vzniká při srdeční stahu. Systolický tlak vám říká, v jakém stavu jsou vaše cévy. Čím je vyšší, tím méně pružné cévy jsou a nezvládnou se roztahovat a reagovat na průtok krve. Druhá, ta nižší hodnota je měřena při uvolnění srdečního svalu a nazývá se diastolický tlak. Pokud vysoký tlak neléčíte, dochází k nebezpečným změnám na tepnách. Levá srdeční komora je zvětšena, což je důsledkem neúměrného zatížení, zvláště levé části srdce. Napoví vám ECHO, RTG a EKG vyšetření. Více na http://www.labtestsonline.cz

Nebezpečí vysokého krevního tlaku:

  • poškození jemných cév v ledvinách a únik krve do moči
  • infarkt myokardu a angina pectoris (svíravá bolest na hrudi vystřelující z hrudi do levé ruky či zad, obtížné dýchání, pocení)
  • srdeční selhání (bušení srdce, arytmie, obtížné dýchání, kašel, vykašlávání krve, pocení, bolest na hrudi, otoky)
  • selhání ledvin (únavu, málo moči, otoky, nevolnost až zvracení, bolest hlavy; u akutní: až ztráta vědomí; u chronické: bledost, svědění kůže, bolest hrudi, kostí)
  • cévní mozková příhoda, mrtvice mozku (strach, zmatenost, pokleslý jeden ústní koutek, jazyk k jedné straně, poruchy řeči, necitlivost jedné poloviny tváře, poruchy vidění, bolest hlavy, poruchy paměti, motání hlavy, poruchy pohybu jedné poloviny těla, ochrnutí)
  • postižení zraku (projevuje zamlženým viděním a bolestí hlavy) atd.

Mám ho vysoký a chci ho zkrotit

Velmi důležité je poučení nemocného o povaze onemocnění a nutnosti změny životního stylu. Absolutní zákaz kouření je klíčovým opatřením! Dále přiměřená fyzická aktivita 3-4x týdně, důležité je vybrat si cvičení, které vás baví a u kterého vydrží. Ať už je to chůze, běh, plavání nebo třeba jízda na kole. Dietní opatření zahrnují i omezení vyšší spotřeby alkoholu, omezení solení (do 5-6 g denně), zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Lékař pak rozhoduje o nasazení léků. Krevní tlak by měl být snížen na cílové hodnoty pod 140/90 u všech a pod 130/80 u diabetiků, pacientů se zvýšeným rizikem, po mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, s onemocněním ledvin. Tak lze dosáhnout pokles kardiovaskulární úmrtnosti o téměř 20 % a úmrtnosti na mozkové příhody o více jak 40 %.

Jedna rada na závěr

Výhodné je domácí měření TK (selfmonitoring), kdy si pacient měří tlak několikrát denně v domácích podmínkách a lékaři přinese záznam hodnot. Přibližně ve stejnou hodinu by měla být vždy zaznamenána hodnota ranní a večerní a pak v průběhu dne kdykoli. Domácí měření je jedním ze způsobů, jak diagnostikovat tzv. hypertenzi bílého pláště (v ordinaci pacientovi naměří lékař vysoký krevní tlak, zatímco v domácích podmínkách jsou hodnoty tlaku v normě).

 

Podobné články