10 Srp

Jaká vyšetření podstoupit, když přetrvává průjem po návratu z dovolené

Češi si ze zahraničních cest, zejména do exotických zemí, přivážejí kromě vzpomínek i nepříjemné a nebezpečné nemoci: malárii, tyfus, úplavici, žloutenku. Nejčastějším projevem je průjem a zvracení.

Zdrojem infekčního průjmu jsou viry, bakterie a parazité. Častý je přenos z osoby na osobu z kontaminovaného povrchu, ale nejčastější přenos je kontaminovanou potravou a vodou. Parazitární choroby jsou méně častou příčinou cestovatelského průjmu. Oproti bakteriální infekci se vyznačují spíše pozvolným nástupem a vleklým průběhem. Po návratu z dovolené mohou průjmy trvat i několik měsíců. Ohroženi jsou především cestovatelé navštěvující země s nízkým hygienickým standardem a horkým podnebím, tedy například Egypt, Indii, Thajsko, Vietnam nebo Mexiko.

Jaké vyšetření podstoupit, když po návratu z dovolené přetrvává průjem?

„Především navštivte lékaře, který zhodnotí možné příčiny a potřebné vyšetření doporučí. Pokud jste byli v rizikových destinacích, je důležitý provést výtěr z konečníku na bakteriologické vyšetření. Vyšetření stolice na parazity, případně sérologické vyšetření na parazity a mikroskopické vyšetření stolice na parazity event. jejich vajíčka (např. na parazit ameba, který vyvolává úplavici),“ odpovídá prof. MUDr. Jaroslav Racek DrSc z Ústavu lékařské chemie a biochemie v Plzni.

Další vyšetření může být provedeno společně nebo následně s vyšetřením stolice. Některé z nich zahrnují:

. Krevní obraz – někdy se vyžaduje ke zjištění zvýšeného počtu bílých krvinek jako známky bakteriální infekce.

. Kultivace krve – někdy se vyžaduje k detekci bakteriální infekce, která se rozšířila do krve (septikémie).

. Vyšetření protilátek z krve proti určitým bakteriím, nebo původci hepatitidy A; někdy je vyžádáno k potvrzení diagnózy.

. Speciální barvicí testy mohou být vyžádány k identifikaci určitého parazita ve vzorku stolice.

Podrobné informace o vyšetření na www.labtestsonline.cz

Podobné články