28 Led

Dům s výhledy – Hlasujte o nejlepší novostavbu a rekonstrukci v soutěžní přehlídce ÚSPORNÝ DŮM 2019

Návrh: Ing. arch. Renata Šablaturová

Realizace: Stavitelství Daniel Stryk s.r.o.

Rozsáhlou rekonstrukcí domu z 30. let minulého století získaly dvě generace pohodlné bydlení s výhledy do široké podbeskydské krajiny – na štramberskou trúbu, na vesničku Závišice, do lesů, polí i luk. Sedlová střecha původního domu byla nahražena střechou pultovou, která umožnila vytvořit ve 2.NP plnohodnotný obytný prostor maximálně využívající lukrativní polohy na kopci. Patro je řešeno jako dřevostavba, zatímco původní hmota zděného přízemí vytváří budově pevný sokl.

Byt prarodičů o velikosti 2+1 se nachází v přízemí. Do bytu mladé rodiny se vstupuje samostatným vchodem, soukromá ložnicová část se nachází v přízemí a hlavní obytná část s kuchyní, pracovnou a hernou dětí je v patře. Klenotem domu je ocelové schodiště s dřevěnými stupni, které bylo vyrobeno rodinnou firmou. V domě jsou po renovaci znovu využívány původní prvky (např. dveře) a nábytek.

Dům je vytápěn tepelným čerpadlem, k ohřevu teplé vody je využívána solární energie a kvalitu vzduchu v domě zvyšuje systém nuceného větrání s rekuperační jednotkou.

Majitelka domu a architektka v jedné osobě je autorem návrhu rekonstrukce a společně se svou rodinou si domu denodenně užívá.

 

http://www.pasivnidomy.cz/domy/dum-781

Podobné články