30 Led

Praha – Hlasujte o nejlepší novostavbu a rekonstrukci v soutěžní přehlídce ÚSPORNÝ DŮM 2019

Autor: Ing. arch. Lubomír Korčák – ProjektyDomů.cz
Dodavatel: RealizaceDomů s.r.o.

Požadavkem investora a záměrem architekta bylo vytvořit hmotově jednoduchý pasivní rodinný dům s moderním, ale zároveň nenápadným vzhledem vůči svému okolí.

Umístění rodinného domu na pozemku respektuje původní stávající objekt. Vzhledem ke svažitosti pozemku je podzemní podlaží ze dvou stran zapuštěno do terénu. Na částečně zapuštěné podzemní podlaží jsou usazena dvě plnohodnotná obytná patra rodinného domu. První patro rodinného domu tvoří obytná část pro trávení společného volného času celé rodiny. V obytné části je velká prosklená plocha, která vytváří propojení obytného prostoru přes terasu až do zahrady.

Hlavní hmotu rodinného domu tvoří jednoduchý pravidelný kvádr, ze kterého vystupují dvě dominantní kostky. V prvním patře je kostka vysunuta z objemu domu a ve druhém patře je kostka balkonu k domu přisazena. Obě vyčnívající kostky mají půdorysně lichoběžníkový tvar, vysunutím a natočením obou kostek jsme docílili umístění odpočinkové zóny s výhledem na dominanty Prahy. Spodní kostka zároveň vytváří přístřešek nad vedlejším vstupem. Stejný princip lichoběžníkového přístřešku je použit i nad hlavním vstupem do domu.

Jednoduchý světlý kvádr je zvýrazněn velkými prosklenými plochy s tmavými rámy oken a venkovními žaluziemi. Dominantní kostky jsou obloženy titanzinkovým plechem a odlehčeny velkými prosklenými plochy a skleněným zábradlím.

Pasivní dům byl projektován a realizován dle podmínek dotačního programu NZU a má vyplacenou dotaci v programu Výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností v podoblasti B2.

Jako tepelná izolace v podlaze nad suterénem je použit podlahový polystyren šedý o celkové tl. 190mm. Jedná se o zděné provedení z vápenopískových tvárnic Zapf Daigfuss KS tl. 175 mm + EPS šedý tl. 320 mm, který je celoplošně lepený bez použití kotev. Část fasády byla doplněna o fasádní obklad. Stropy byly řešeny stropními ŽB trámci a betonovými vložkami. Okna Internorm byla realizována s předsazenou montáží do tepelné izolace. Nad okny jsou umístěny podomítkové exteriérové žaluzie. Střecha je plochá s atikou, zateplení je řešeno střešním polystyrénem min. tl 500 mm + spádová vrstva.  

V objektu je umístěna rekuperační jednotka Nilan Compact, jedná se o aktivní rekuperaci v kombinaci s protiproudým tepelným výměníkem pro pasivní rekuperaci. Jednotka Nilan zajišťuje řízené větrání, dohřev přívodního vzduchu, částečné chlazení a ohřev teplé užitkové vody v zásobníku o objemu 180L. Rozvody jsou vedeny v podhledech stropů a místy v konstrukci stropu. Dále je v objektu v hlavním obytném prostoru obývacího pokoje umístěna krbová vložka. Pro temperování objektu byla zvolena elektřina. Na střeše jsou umístěny FV panely.

Autor: Ing. arch. Lubomír Korčák – ProjektyDomů.cz
Dodavatel: RealizaceDomů s.r.o.

http://www.pasivnidomy.cz/domy/dum-347

Podobné články